Masywne czy delikatne? Jakie stoły biesiadne będą odpowiednie dla wnętrza

Chętnie wybierane przez naszych Klientów stoły biesiadne to modele drewniane, w których blat wykonano z okleiny naturalnej lub laminatu, a nogi z litego drewna bukowego. W roli mebla służącego do spożywania posiłków w większym gronie sprawdzić się mogą również stoły o metalowej podstawie – zwłaszcza, gdy postawisz na biesiadne stoły okrągłe. Jednak równie ważne jak względy estetyczne jest wskazanie odpowiednich wymiarów stołu. Jak zrobić to właściwie?

Rozmiar stołu biesiadnego


Sama odpowiedź na pytanie o to, czy chcesz postawić na stół duży czy mały, masywny czy delikatny na niewiele się zda, gdy zakupów dokonasz „na oko”. Dużą zaletą salonów meblowych jest to, że każdy model można obejrzeć z bliska. Stoły ustawione w obszernych salonach pokazowych z reguły wydają się dużo mniejsze niż po ustawieniu w docelowej przestrzeni. Również po zdjęciach w Internecie czasem trudno wywnioskować, czy mebel będzie miał masę odpowiednią do wnętrza.

Jak rozwiązać ten problem? Oczywiście za pomocą miary. Pierwszym krokiem na drodze do udanego zakupu stołu biesiadnego musi być zawsze zebranie dokładnych pomiarów. Zmierz pomieszczenie i postaraj się określić właściwy rozmiar stołu. Jaka wielkość będzie odpowiednia? Taka, która umożliwi swobodne poruszanie się pomiędzy stołem, a ścianami i innymi meblami w pomieszczeniu. Warto przy tym uwzględnić również krzesła i to, by dało się je swobodnie odsunąć od blatu. Sugerujemy, by zostawić przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni z każdej strony stołu. Z tego względu, kupując stół do jadalni trzeba nastawić się raczej na wybór mniejszego mebla niż w przypadku zamawiania stołu biesiadnego.

Nie można zapomnieć również o określeniu odpowiedniej wysokości mebla. Prześwit pionowy, czyli odległość między dolną krawędzią blatu a podłogą powinna wynosić przynajmniej 60-70 cm dla osób przeciętnie wysokich.

Stół na miarę gości


Równie istotnym kryterium, jak wielkość pomieszczenia jest liczba użytkowników. Na każdą osobę siedzącą przy stole powinno przypadać przynamniej 55 cm blatu, by możliwe było swobodne spożywanie posiłków. To oznacza, że cztery osoby mogą zasiąść np. do stołu o rozmiarach 70 x 120 cm. Z kolei stół o wielkości 90 x 200 cm pozwoli na komfortowe spożywanie posiłków aż ośmiu osobom jednocześnie. Warto pamiętać, że 55 cm to minimum – z pewnością więksi użytkownicy stołu chętnie

Jak efektywnie zorganizować sale weselne?


Organizacja wesela to duże wyzwanie nie tylko dla pary młodej, ale również właściciela obiektu, w którym uroczystość ma się odbyć. W jaki sposób zorganizować sale weselne, by kolejne imprezy przebiegały zgodnie z planem, a przygotowania nie pochłaniały przesadnie wiele czasu i energii?

Warianty ustawienia stołów

Jeśli dopiero zaczynasz wyposażanie sali weselnej, być może zastanawiasz się nad tym, jaki układ stołów będzie najkorzystniejszy. Jak zapewnić łatwe dojście do miejsc siedzących dla wszystkich gości? Jakie ustawienie pozwoli na pomieszczenie największej ilości osób? To właściwy kierunek planowania, ale warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – wizja Twoich klientów może być zupełnie inna. Dlatego warto przygotować się na różne warianty i brać pod uwagę fakt, że być może ustawienie będzie trzeba szybko zmienić. Czasem przydadzą się nowe stoły, innym razem część będzie trzeba wynieść lub przenieść z sali do sali. Dlatego bardzo praktycznym i często stosowanym rozwiązaniem są bankietowe krzesła i stoły sztaplowane. W przypadku krzeseł bankietowych wystarczy włożyć jedno w drugie (aż do kilkunastu sztuk). Stoły bankietowe natomiast powinny mieć składaną podstawę. Po jej zamknięciu mebel ma całkowitą wysokość zaledwie 5-6 centymetrów i daje się bardzo łatwo przenosić lub przewozić za pomocą wózka. W ten sposób można przetransportować duże ilości stołów w bardzo krótkim czasie, a i miejsce w magazynie jest wykorzystywane bardzo ekonomicznie.

Warto przy tym zwrócić uwagę czy składana podstawa jest wyposażona w odpowiednie blokady zapewniające sztywność stołu po rozłożeniu i zabezpieczające mebel przed samoczynnym złożeniem. Przydadzą się także regulowane nóżki, które pozwolą na dostosowanie wysokości blatów, nawet, gdy posadzka okaże się nierówna.

Przy niewielkiej sali i dużej liczbie gości, problemem może okazać się również gęste upakowanie krzeseł przy stołach. Może się okazać, że część gości będzie musiała siedzieć bezpośrednio na wysokości nóg stołów, a wówczas trudno zająć komfortową pozycję. Dobrym rozwiązaniem tej sytuacji są stoły z nogą przesuniętą do środka (stół bankietowy T-300) – pionowe elementy konstrukcji znajdują się pod centralną częścią blatu, gdzie nikomu nie przeszkadzają, a na całych obrzeżach jest wolna przestrzeń.

Obrusy, pokrowce i dekoracje

Aby sala weselna miała prawdziwie uroczysty charakter, muszą ją przyozdobić odpowiednie tekstylia. Śnieżnobiałe lub kremowe tkaniny to obowiązkowa część każdego ważnego wydarzenia. W przypadku sali weselnej warto wziąć pod uwagę takie tekstylia, jak:

  • obrusy
  • pokrowce na krzesła
  • pokrowce lub obrus na stoliki koktajlowe 
  • ozdobne falbany do obrusów

Tu również zalecamy zaopatrzenie obiektu w kilka wariantów tekstyliów i omówienie ich zastosowania z parą młodą przed udekorowaniem sali. Do wyboru warto przedstawić m.in. tkaniny obrusowe i żakardowe oraz pokrowce elastyczne o różnym wykończeniu.

Meble odporne i łatwe do czyszczenia


Efektywna organizacja sali to nie tylko przygotowanie jej do jednego wydarzenia, ale przede wszystkim gotowość do bycia gospodarzem wielu imprez. Jednak rozbawieni (a czasem i awanturujący się) goście mogą utrudnić to zadanie, gdy przecenią wytrzymałość mebli. W związku z tym warto zadbać o wyposażenie, które zniesie ekscesy nawet wyjątkowo niesfornych użytkowników.

Zarówno z dużymi obciążeniami, jak i gwałtownymi naciskiem doskonale poradzą sobie meble o konstrukcji metalowej – podstawy stołów oraz ramy krzeseł wykonane ze stalowych profili zniosą najbardziej intensywne użytkowanie.

W przypadku krzeseł bankietowych warto również zatroszczyć się o tapicerki. Odpowiednią ochronę zapewnią im eleganckie pokrowce plamoodporne. W optymalnym scenariuszu jednak sama tapicerka również powinna być odporna na plamy i ścieranie.

Pomoc w czasie imprezy

Na koniec dodajmy, że nawet najsprawniejsza organizacja sali nie pozwoli na przewidzenie wszystkich scenariuszy, które mogą się wydarzyć w trakcie trwania imprezy, dlatego pary młode z pewnością docenią obecność koordynatora sali podczas wesela. To ważne, by na miejscu był ktoś, kto będzie w stanie sprawnie rozwiązać bieżące problemy. Przed uroczystością warto również zorganizować spotkanie państwa młodych z koordynatorem w celu omówienia planu całej imprezy.

zamknij

Ta strona używa cookies (ciasteczka).

Wykorzystujemy je w celach statystycznych i reklamowych, oraz w celu dostosowania naszej strony do indywidualnych potrzeb użytkowników.